Regiony

niedziela, 28 maja 2017

Piotrkowska konferencja

Choć od czasu obrony rozprawy doktorskiej i zarazem zakończenia przygody ze studiami doktoranckimi minął już prawie rok, to pewne nawyki wypracowane w ciągu sześciu wytężonych lat, poświęconych zbieraniu materiałów w celu napisania stosownej pracy, pozostały. Jednym z nich to chęć uczestniczenia w konferencjach naukowych. Choć jak pamiętam nie zawsze miałem ochotę jechać w różne części Polski, aby wygłaszać referaty o Michalinie Tatarkównie-Majkowskiej >KLIK<, a czasem na inne tematy powiązane z historią regionalną. Był to niewątpliwie czas nie tylko naukowej uczty, dzięki której własne horyzonty rozszerzały się o nieznane dotąd zagadnienia z dziejów ludzkości, ale również świetna okazja do zawarcia wielu wartościowych znajomości. Nie powinno więc dziwić, że z przyjemnością udałem się na XIV Studencko-Doktorancką Konferencję Naukową „Człowiek a historia”, która miała miejsce na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach Filia w Piotrkowie Trybunalskim w dniach od 24 do 26 maja 2017 r., pod patronatem prezydenta miasta Piotrkowa Trybunalskiego, a zorganizowanej przez Studenckie Koło Naukowe Klio wespół z Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim.

niedziela, 21 maja 2017

Turniej Wiedzy o Tuszynie – edycja 2017 r.

W ostatnim tygodniu (15-18 maja 2017 r.) miałem okazję zasiadać w jury Turnieju Wiedzy o Tuszynie, zorganizowanego po raz drugi przez lokalny Miejski Ośrodek Kultury. Już pierwsza edycja w zeszłym roku przyciągnęła uwagę zainteresowanych. Nic więc dziwnego, że tym razem nie zabrakło chętnych do udziału. Młodzi mieszkańcy gminy – bowiem to do nich został skierowany konkurs – zostali świetnie przygotowani przez swoich opiekunów, za co tym drugim należały się słuszne słowa uznania jak i brawa. Sam zaś turniej został podzielony według grup wiekowych – pierwsza dla przedszkolaków, druga dla uczniów szkół podstawowych z klas I-III, trzecia dla uczniów szkół podstawowych z klas IV-VI oraz czwarta dla gimnazjalistów i licealistów.

Kościół p.w. św. Witalisa Męczennika w Tuszynie

niedziela, 14 maja 2017

Widawa

Dzieje Widawy sięgają odległych czasów, mimo że pierwsze poświadczone historyczne źródła pochodzą z XIV wieku. Jednak badania przeprowadzone przez archeologów udowodniły, że w okolicach istniały zdecydowanie starsze ludzkie skupiska. W pobliskim Chociwiu zostały odnalezione szczątki po osadzie założonej przez ludność kultury komornickiej (8 000 – 4 500 p.n.e.). Z późniejszych wieków również pochodziły pozostałości po skupiskach, założonych nad Widawką i jej dopływem – Niecieczą. Nad tą drugą rzeką powstała istniejąca po dziś miejscowość – Widawa. W 1388 r. otrzymała prawa miejskie z rąk króla Władysława Jagiełły, co – zdaniem badaczy dziejów – dowodziło uznania dotychczasowego rozwoju osady i jej ważnym znaczenie dla handlu. Wpływ na to miało niewątpliwie położenie przy jednym z głównym szlaków przemierzanych przez kupców w epoce średniowiecza. Przez Widawę wiodła trasa z Poznania przez Sieradz i Piotrków Trybunalski do Krakowa. Przez wieś, a potem miasto przetaczały się tabory ze zbożem i solą. Jedna ze wzmianek historycznych z 1228 r. wspominała o istnieniu w tym miejscu komory celnej.

niedziela, 7 maja 2017

Jan Długosz w Pabianicach

W dniu 6 maja 2017 r. przy dworze kapituły krakowskiej w Pabianicach, potoczenie nazywanym Zamkiem, odsłonięty został pomnik Jana Długosza, autorstwa Ewy Maliszewskiej, lokalnej rzeźbiarki, która zasłynęła z kreacji postaci do krótkometrażowego filmu „Piotruś i Wilk” w reżyserii Suzie Templeton, nagrodzonego Oscarem w 2008 r. Uroczystościom przewodził Grzegorz Mackiewicz, prezydent miasta, który wraz z autorką monumentu oraz Teresą Bobowicz ze Stowarzyszenia „Nasz Park” i zarazem inicjatorką upamiętnienia kronikarza, dokonał oficjalnej prezentacji rzeźby postaci zasłużonej dla Polski, w tym także dla Pabianic. Bowiem J. Długosz był tym, który po raz pierwszy opisał gród położony nad Dobrzynką.