wtorek, 24 lipca 2018

Nałęczów

Dzieje Nałęczowa sięgają odległych lat, o czym przypomina wzniesienie „Poniatówka”, na którym pierwotnie powstał gród na przełomie VIII i IX wieku. W XIV w. zaś przeniesiono wieś na sąsiednie wzgórze, na którym obecnie stoi kościół parafialny p.w. św. Jana Chrzciciela. Jednak dopiero czasy Małachowskich herbu Nałęcz nadały właściwy kierunek rozwoju osady. W XVIII wieku wywodzący się z tegoż rodu Stanisław postanowił nabyć dobra nałęczowskie, położone nad Bystrą. Wzniósł on pałac w stylu barokowym, który można obecnie jedynie z zewnątrz podziwiać na terenie parku. Nowy właściciel nie ujawnił jeszcze swoich planów co do przyszłości obiektu.

Ławka Bolesława Prusa w Parku Zdrojowym

poniedziałek, 16 lipca 2018

KL Majdanek

Przez Obóz Koncentracyjny na Majdanku w Lublinie przeszło ponad 180 tys. ludzi, w tym 1/3 została zamordowana w komorach gazowych lub w inny sposób. Miejsce, które upamiętnia rozmiar tej tragedii znajduje się na peryferiach miasta i obejmuje 90 hektarów z dawnych 270 hektarów. Muzeum jest ogólnodostępne, a jedyną opłatą pozostaje koszt biletu parkingowego naszego pojazdu. W sposób dość klarowny, ale i przystępny ukazana została tragedia ludzi, którzy trafili na Majdanek. W wyniku prac archeologicznych, konserwatorskich i muzealnych odkryto i zachowano niektóre obiekty po dawnym obozie. W innym przypadku zdecydowano się na odtworzenie drewnianych obiektów celem umieszczenia w nich ekspozycji tudzież skali samego miejsca. Przerażający widok czynią wysokie wieże wartownicze oraz olbrzymi obszar otoczony podwójnym płotem z drutu kolczastego, podłączonego – w czasach niemieckiej okupacji – do prądu wysokiego napięcia.  Na terenie obozu ustawiono pomnik upamiętniający ofiary zbrodni hitlerowskiej oraz mauzoleum, którego zawartość przyprawia o ciarki na plecach. Pod wielką kopułą znajduje się zwał ziemi, w której znalazły się ludzkie szczątki, wykopane z pól śmierci. Obrazu grozy dopełnia napis umieszczony na mauzoleum „los nas dla was przestrogą”.


poniedziałek, 9 lipca 2018

Zamek w Janowcu

Na zachodnim brzegu Wisły, prawie naprzeciwko Kazimierza Dolnego, znajdują się ruiny zamku w Janowcu, ufundowanego przez Piotra Firleja w XVI wieku w stylu renesansowym, a przez kolejnych właścicieli poddawany dalszym przebudowom. Zachowane do dziś ruiny wciąż jednak świadczą o wielkości i pięknie zamku. Bywali tutaj królowie Zygmunt III Waza, Michał Korybut Wiśniowiecki oraz August II Mocny, jak i poeta Jan Kochanowski, znany nie tylko z „Trenów”, ale również fraszek, „Pieśni świętojańskiej”, „Odprawy posłów greckich” i innych dzieł w języku polskim i łacińskim.

poniedziałek, 2 lipca 2018

Zamek w Lublinie

Lubelski zamek powstał w XII wieku jako siedziba kasztelana lubelskiego. A działo to się za czasów Kazimierza Sprawiedliwego, księcia sandomierskiego, syna Bolesława Krzywoustego. Od tamtej pory obiekt przeszedł liczne remonty, które nadawały coraz to inne oblicze. W efekcie najstarszym, zachowanym elementem pozostał donżon z XIII wieku, czyli mieszkalna wieża. Zaś z XIV wieku pochodzi kaplica Trójcy Świętej, wybudowana za czasów Kazimierza Wielkiego, która dzięki królowi Władysławowi Jagielle zyskała fenomenalne freski bizantyjskie.